Reklama

Bułgarski ślad

Bułgarski ślad

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Ćwierć wieku temu jego nazwisko znał cały świat: Siergiej Antonow, oskarżony o udział w zamachu na Jana Pawła II w 1981 r., został znaleziony 1sierpnia 2007 r. martwy w swoim domu w Sofii.
W

Wiadomo, że śmierć nastąpiła kilka dni przed znalezieniem zwłok. Zdaniem sąsiadki, która wraz z córką Antonowa znalazła ciało, zmarł on najpewniej zaraz po posiłku: osunął się na podłogę w kuchni, na stole zostały kubek i talerz.

Bułgarska agencja prasowa BTA przedstawia 59-letniego Antonowa jako bohatera narodowego: ofiarę tureckiego spisku, człowieka niewinnie skazanego przez Włochów z przyczyn politycznych w czasach "zimnej wojny", a potem zapomnianego przez bułgarskie władze. "W zamachu na papieża nie było bułgarskiego śladu" - taki ton dominuje w prasie.

Sergieja Antonowa aresztowano we Włoszech 25 listopada 1982 r. Jego i dwóch innych Bułgarów wskazał jako wspólników Mehmed Ali Agca, członek "Szarych Wilków", młodzieżowego skrzydła skrajnie prawicowej tureckiej Partii Akcji Narodowej (Milliyetçi Hareket Partisi), który strzelał na Placu...

3421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]