Reklama

Metamorfozy znad Dunaju

Metamorfozy znad Dunaju

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Czego by nie mówili oponenci rozszerzania wspólnoty na Wschód, Bułgaria i Rumunia zasłużyły sobie na wejście do Unii.
Wczoraj i dziś - centrum Bukaresztu /fot. Flickr.com (CC)
P

Przyjmując Rumunię i Bułgarię, Bruksela podkreślała (podobnie jak wcześniej NATO), że akces ma też wymiar polityczny: jako nagroda dla Sofii i Bukaresztu za ich stanowisko wobec rozgrywających się przy ich granicach wojennych dramatów lat 90.

Na wschód od 7,5-milionowej Bułgarii rozciąga się atrakcyjne turystycznie Morze Czarne. Bułgaria ma tu duże porty, Warnę i Burgas, a dzięki nim dogodne wyjście na Rumunię, Ukrainę, Turcję, Gruzję, nawet Rosję. Na północy słowiańską Bułgarię od romańskiej Rumunii rozdziela Dunaj, jedna z głównych arterii kontynentu. Rzeka znajduje ujście w urokliwej delcie - rumuńskiej części Morza Czarnego.

Z kolei 22-milionowa Rumunia graniczy na północy z Ukrainą i Mołdawią, która od 1918 do 1940 r. tworzyła z dzisiejszą Rumunią jedno państwo. Tereny Mołdawii wchłonął ZSRR na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow i...

8871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]