Reklama

Bruksela albo peryferie

Bruksela albo peryferie

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Sukces, jakim jest konstytucja, musi trafić do świadomości europejskiej opinii publicznej. Unia potrzebuje tego dokumentu - gwarantuje on lepszą przejrzystość, demokrację i skuteczność funkcjonowania Wspólnoty. Państwa, które odrzucą konstytucję, będą postrzegane jako peryferyjne.
J

JAROSŁAW MAKOWSKI: - Unia Europejska ma już swój traktat konstytucyjny, ale zanim wejdzie on w życie, w wielu krajach odbędą się w najbliższych miesiącach referenda, w których obywatele opowiedzą się “za" lub “przeciw". Jakie są plusy, a jakie minusy konstytucji europejskiej?

PROF. WERNER WEIDENFELD: - Pierwszy raz w swej historii Unia dopracowała się takiego jednolitego traktatu i jest to wydarzenie epokowe. Konstytucja podnosi Unię niejako na wyższy poziom integracji, wiążąc jeszcze silniej państwa członkowskie.

Abstrahując jednak od znaczenia historycznego, trzeba pytać o realny postęp w integracji, jaki przynosi traktat konstytucyjny. Otóż konstytucja łączy istniejące dotychczas traktaty w jeden dokument, wzmacnia znaczenie Parlamentu Europejskiego, powołuje prezydenta Wspólnoty i ministra spraw zagranicznych. Mówi o “...

9566

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]