Reklama

Bracia i siostry w doniczkach

Bracia i siostry w doniczkach

23.09.2019
Czyta się kilka minut
Spowiedź przed roślinami w Union Seminary w Nowym Jorku spotkała się z falą krytyki.
TWITTER@UNIONSEMINARY
P

Pokutne nabożeństwo, podczas którego studenci wyznali winy – swoje i rodzaju ludzkiego – doniczkowej reprezentacji świata flory, urosło w mediach społecznościowych do rozmiaru afery (#plantgate) zagrażającej chrześcijaństwu.

Na zarzuty o herezję czy też przekraczanie granic śmieszności uczelnia odpowiada, że była to „liturgiczna odpowiedź na kryzys klimatyczny, wywołany arogancją ludzkości i lekceważeniem Stworzenia” oraz element zajęć na temat „budowy nowych duchowych i intelektualnych mostów do świata roślin i zwierząt”.

Założone w 1836 r. Union Seminary (dziś afiliowane przy Uniwersytecie Columbia) to historyczne centrum chrześcijańskiej myśli liberalnej, niegdyś zaangażowane w walkę o prawa kobiet i Afroamerykanów. Jego absolwentem, a przez krótki czas także wykładowcą, był Dietrich Bonhoeffer, niemiecki pastor i antynazistowski działacz, który jednak rozczarowany pisał: „Nie ma tu żadnej teologii (...) Upajają się liberalnymi i humanistycznymi frazesami, śmieją się z fundamentalistów, choć w gruncie rzeczy nie są nawet na ich poziomie”.

Legenda mówi, że gdy św. Franciszek przechodził obok drzewa migdałowego, poprosił je, by opowiedziało mu o Bogu. Drzewo zakwitło, ludzie byli zbudowani. Ale nie było wtedy jeszcze „chrześcijańskiego Twittera”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nawet jeżeli to prawda, że działalność człowieka ma znaczący negatywny wpływ na globalny klimat, eksploatując surowce eliminuje na zawsze jakieś gatunki roślin czy zwierząt, rozwój cywilizacji przemysłowo technicznej doprowadza do gorszego powietrza zwiększającego różne zachorowania i ogólnie jest to złe i niepożądane to jaką ma mieć to rangę dla katolika wobec innych problemów i zagrożeń skoro sakramenty są ważniejsze jak pełne żołądki i czyste płuca, dusza ludzka jest nieśmiertelna, a więc nieskończenie trwalsza jak śmiertelne drzewa, przyroda i cała trzecia planeta pewnego Układu Słonecznego, a zwrot Kościoła katolickiego ku ekologizmowi jest tylko formą marketingu, chęcią przedstawienia się jako atrakcyjni, pasujący do światowych trendów, niektóre wypowiedzi postępowych hierarchów mogą mieć wręcz doktrynalnie charakter apostatyczny i można / należy je zbywać milczeniem. Nie są to moje osobiste przekonania. Proszę potraktować to jako channeling, poważnie, na pewno nie jako formę szyderstwa.

Skromnie zauważę, że dla wielu bliźnich sakramenty nie są ważne, a nawet nie wiedzą, że istnieją. Mimo to ich życie i potrzeby muszą być przez chrześcijan szanowane. Ewangeliczny przekaz jest jednoznaczny. Przypowieść o dobrym Samarytaninie uczy, że powinniśmy pomagać potrzebującym bez względu na to, czy są naszymi przyjaciółmi, czy nie. Dlatego chrześcijanin nie może ignorować problemów klimatycznych i ekologicznych. Zresztą można podać i inne ewangeliczne przesłanki do takiej postawy. Pozdrawiam serdecznie Szanownego Pana.

.

.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]