Reklama

Ból wyznacza nam granice

Ból wyznacza nam granice

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Katarzyna Turzańska, lekarz: Średnia długość życia znacznie się wydłuża. I nie chodzi o to, by brać garściami tabletki dla przetrwania czasu, kiedy jesteśmy mniej sprawni, lecz o to, by jakość życia była jak najlepsza.
Il. JOANNA RUSINEK
K

KATARZYNA KUBISIOWSKA: Czy ból ma płeć?

KATARZYNA TURZAŃSKA: Ból dotyczy kobiet, mężczyzn, dzieci. I zwierząt, a płeć niektórych z nich nie jest łatwo definiowalna. Ból odczuwają też rośliny. Zaobserwowano, jak starsze drzewa informują się o tym, że atakują pasożyty lub odbywa się karczowanie lasu. Ból jest więc uniwersalny, nie nadawałabym mu żadnej płci.

Ale czy Pani jako lekarz widzi różnicę w reakcjach na ból mężczyzn i kobiet?

Kobiety są bardziej wytrzymałe na ból przewlekły. Jeśli jednak mamy do czynienia z krótkimi oraz intensywnymi dolegliwościami bólowymi, które pojawiają się np. w trakcie uprawiania sportu, to obie płcie są przygotowane dość dobrze. Choć chłopcom ciągle się jeszcze mówi: „Nie płacz, nie możesz się mazać”.

Dobrze, że tak się mówi?

To zależy... Czasami obserwuję, jak idzie dziecko, wywraca się, patrzy...

18993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]