Reklama

Bohaterowie bez przeszłości

Bohaterowie bez przeszłości

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Kino zawsze kochało bohaterów wyrzuconych na margines: prostaczków, odmieńców, outsiderów. W polskim filmie „Edi”, w norweskim „Ellingu”, w fińskim „Człowieku bez przeszłości” odnaleźć możemy tę fascynację w bardzo czystej postaci. Nieskażoną infantylizmem, emocjonalnym szantażem, estetyzowaniem ludzkiej niedoli.
C

Chodzi tu o coś więcej niż dowartościowanie społecznych nizin czy dopatrywanie się w menelu współczesnego proroka. Bohaterowie Trzaskalskiego, Naessa, Kaurismakiego, właśnie dlatego, że stracili wszystko, umieją skupić się na rzeczach najważniejszych, ocalić godność, zawstydzić nas, pochłoniętych marnościami, jakimś niezwykłym gestem. To właśnie im dana zostaje szansa rozpoczęcia życia od nowa, zobaczenia świata „bez przeszłości”.

Potrzebni światu

W filmowej balladzie Pettera Naessa, nominowanej w ubiegłym roku do Oscara, spełnia się jedna z najpiękniejszych utopii. Dwóch upośledzonych umysłowo mężczyzn opuszcza ośrodek opiekuńczy. Mieli szczęście urodzić się w zamożnym społeczeństwie, toteż dostają w Oslo mieszkanie socjalne, rentę i opiekuna, który co jakiś czas wpada, by kontrolować sytuację.

Jeszcze podczas pobytu w zakładzie zdążyli się...

7187

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]