Reklama

Bo nikt inny tego nie ma

Bo nikt inny tego nie ma

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Doczekaliśmy czasów, gdy przejawem luksusu zaczyna być posiadanie własnego krawca lub zamawianie szytych na miarę rękawiczek, jak kilka stuleci temu. Historia zatoczyła więc koło.
Fot. Grażyna Makara
M

Migawka sprzed pięciu lat z zalanej deszczem londyńskiej ulicy, pełnej sklepów z towarami popularnych marek. Dziewczyna niesie papierową torbę z logo Primark, odzieżowej sieci słynącej z wyjątkowo niskich cen. Torba rozkleiła się od deszczu, a jej właścicielka, dostrzegłszy, że zawartość wylądowała na mokrym chodniku, macha na to ręką i idzie dalej.
Najwyraźniej uznała, że rzeczy były warte mniej niż rachunek z pralni – stwierdza przerażony reporter obserwujący tę scenę, a jego reakcję opisze koleżanka po fachu, felietonistka „Guardiana” Lucy Siegle, w książce „To Die For. Is Fashion Wearing Out the World?”, której siłę rażenia wśród tak zwanych świadomych konsumentów można porównać do tego, co ponad dekadę wcześniej zdziałała Naomi Klein swoim „No Logo”.
Siegle operuje konkretnymi przykładami na pogarszającą się kondycję przemysłu odzieżowego, którego rosnącą rolę w...

17767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]