Reklama

Bliskość, butelka, barman

Bliskość, butelka, barman

27.01.2020
Czyta się kilka minut
Zakochujemy się od pierwszego wejrzenia – nawet jeśli tak naprawdę będzie dziesiąte, to język ma swoją mądrość i nie trzeba mu przeczyć: przyciągamy wpierw przez oczy.
ADOBE STOCK
S

Słuchem posługujemy się, by odbierać słowa – mówione, nie pisane – które pieczętują więź. Węch, zmysł dziś wypchnięty poza nawias, oszukiwany feerią perfumeryjnych bodźców, zapewnia związkom trwałość, jaką może dać tylko zwierzęce wyczucie dopasowania genów. O smaku wiele się nie mówi publicznie w tym kontekście, bo jest kluczem do intymności i dobrze, niech pozostanie w dyskrecji. Lecz biada temu, kto by go lekceważył; kto nie wie, co to znaczy zjeść człowieka.

A jednak to dotyk pierwszy przychodzi do głowy, kiedy pytamy o emblemat bliskości, o symbol więzi z drugim, która wykracza poza ramy rynku z jego tysiącem transakcji i poza role społeczne. Symbol dwuznaczny. Za tzw. zły dotyk, za nietrzymanie łap przy sobie, są w prawie konkretne paragrafy, wciąż lekceważone w praktyce. Dotyk jest najtrudniejszy do oszukania i najbardziej ryzykowny. Najprościej go więc odciąć. A potem...

6065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]