Reklama

Ładowanie...

Biskupi znów będą bezkarni?

Biskupi znów będą bezkarni?

13.06.2022
Czyta się kilka minut
Przepisy pozwalające karać biskupów za zaniedbania w przypadkach wykorzystania seksualnego nieletnich przez księży Franciszek wprowadził na trzy lata. Termin upłynął 1 czerwca.
AFP/Associated Press/East News
C

Chodzi o słynne motu proprio „Vos estis lux mundi” (VELM), które tak dobrze sprawdziło się w Polsce. Nie wiadomo, czy to potrzebne prawo nadal obowiązuje.

– Skoro przepisy nie zostały wyraźnie odwołane, to obowiązują – uspokaja ks. Piotr Majer. Ekspert prawny Episkopatu powołuje się na kanon 20. Kodeksu prawa kanonicznego, który głosi: „Późniejsza ustawa uchyla wcześniejszą albo ją zmienia, jeżeli wyraźnie to postanawia”. Do obecnej sytuacji ma zastosowanie zwłaszcza kanon następny, który mówi: „W razie wątpliwości nie domniemywa się, że ustawa poprzednia została odwołana”.


Czytaj także: KURIA ZRODZIŁA MYSZ. TO MIAŁO BYĆ NAJWAŻNIEJSZE ZADANIE FRANCISZKA. Konstytucja reformująca kurię rzymską to dokument przygotowany w pośpiechu, a do tego niewolny od błędów >>>>


Co więcej, niedawna nowelizacja Księgi VI Kodeksu prawa kanonicznego wprowadza karę za niepowiadomienie o przestępstwie, gdy istnieje taki obowiązek (kan. 1371 § 6). – Jest to pośrednie odwołanie się do VELM – zauważa kanonista. Zdaniem ks. Majera Watykan przygotowuje prawdopodobnie nowelizację tej ustawy, gdyż biskupi byli pytani o sugestie zmian. – Nie byliby o to proszeni, gdyby papież chciał to prawo uchylić – zauważa.

Gdyby jednak Watykan zawczasu i jednoznacznie potwierdził obowiązywanie VELM-u, nie byłoby powodów do niepokoju. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]