Ładowanie...
Biskupi znów będą bezkarni?
Biskupi znów będą bezkarni?
Chodzi o słynne motu proprio „Vos estis lux mundi” (VELM), które tak dobrze sprawdziło się w Polsce. Nie wiadomo, czy to potrzebne prawo nadal obowiązuje.
– Skoro przepisy nie zostały wyraźnie odwołane, to obowiązują – uspokaja ks. Piotr Majer. Ekspert prawny Episkopatu powołuje się na kanon 20. Kodeksu prawa kanonicznego, który głosi: „Późniejsza ustawa uchyla wcześniejszą albo ją zmienia, jeżeli wyraźnie to postanawia”. Do obecnej sytuacji ma zastosowanie zwłaszcza kanon następny, który mówi: „W razie wątpliwości nie domniemywa się, że ustawa poprzednia została odwołana”.
Co więcej, niedawna nowelizacja Księgi VI Kodeksu prawa kanonicznego wprowadza karę za niepowiadomienie o przestępstwie, gdy istnieje taki obowiązek (kan. 1371 § 6). – Jest to pośrednie odwołanie się do VELM – zauważa kanonista. Zdaniem ks. Majera Watykan przygotowuje prawdopodobnie nowelizację tej ustawy, gdyż biskupi byli pytani o sugestie zmian. – Nie byliby o to proszeni, gdyby papież chciał to prawo uchylić – zauważa.
Gdyby jednak Watykan zawczasu i jednoznacznie potwierdził obowiązywanie VELM-u, nie byłoby powodów do niepokoju. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]