Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Biologiczne i polityczne

Biologiczne i polityczne

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Oto piąta poetycka książka Kacpra Bartczaka.
N

Najbardziej charakterystyczną cechą tego zbioru jest intensywność – wiersze odbiera się tak, jakby były energetyczną strukturą biologiczną, organicznym surowcem, żywą substancją, której częścią możemy się poczuć. Wrażenie materialności wierszy towarzyszy nam podczas lektury nieustannie. Wynikają z tego bardzo określone konsekwencje estetyczne. Bartczak tworzy „Wiersze organiczne” używając języka-hybrydy, który staje się tu przekaźnikiem technokratycznych sygnałów zarządzania światem organizmów żywych i nieżywych. Protokoły, kody, szyfry, mutacje i procedury mutacji – cała algorytmiczna baza znaków pracująca w kodzie zasila i odżywia materię wiersza. Trzeba bowiem podkreślić, że mechanika kodu, którą „Wiersze organiczne” wydobywają, prowadzi poezję ku formie wirtualno-maszynowej. Ale Bartczak zarazem rozumie wiersz jako molekularno-organiczną całość, obdarzoną siłą życiową. Jedną z konsekwencji działania tak rozumianego wiersza jest ujawnianie wspólnego źródła biopolitycznych technik reżimów dyscyplinarnych i estetycznych. Jest to także jeden z dowodów na to, że poezji udaje się – jak żadnej innej formie artystycznej – uchwycić najważniejsze powinowactwa między człowiekiem, zwierzęciem, urządzeniem i procedurami, które zachodzą m.in. w świecie kapitału. ©

KACPER BARTCZAK, WIERSZE ORGANICZNE, Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2015

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]