Biochemia wampira

Korzenie mitu o potworach grasujących w nocy i żywiących się ludzką krwią mogą sięgać chorób, które dzisiaj świetnie rozumiemy.

Reklama

Biochemia wampira

Biochemia wampira

11.08.2019
Czyta się kilka minut
Korzenie mitu o potworach grasujących w nocy i żywiących się ludzką krwią mogą sięgać chorób, które dzisiaj świetnie rozumiemy.
GERALT / PIXABAY
O

Opowieści o demonach powracających z zaświatów lub żywiących się ciałami ludzi pojawiały się już w rozmaitych kulturach antycznych: od Grecji i Rzymu, przez Egipt, Bliski Wschód, aż po Indie. Niektórzy badacze uważają, że w bardziej współczesnej postaci, tak dobrze znanej z popkultury, mity te wyrosły ze starych legend ludów słowiańskich i rozpowszechniły się w Europie w czasach nowożytnych.

Jednym z prekursorów nowożytnych wampirów mogły być słowiańskie strzygi i strzygonie. Te nieprzychylne człowiekowi istoty rodziły się z dwiema duszami i dwoma sercami. Nieszczęśnika, u którego rozpoznano taką przypadłość, wypędzano lub zabijano. W chwili śmierci umierała jego pierwsza dusza. Druga żyła i zmuszała go do polowania na ludzi, by pomścić wyrządzone mu krzywdy.

Tajemnicza przemiana

Wampirem można było zostać na różne sposoby. Na terenach nowożytnej...

11252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]