Reklama

Biała lokomotywa

Biała lokomotywa

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Witold Leszczyński zmarł wtrakcie realizacji swojego siódmego filmu: "Starego człowieka ipsa. Śmierć wfilmowych czy scenicznych dekoracjach jest zawsze wymowna. Tak odchodzą wybrańcy.
W

W wywiadach często powtarzał anegdotę: w 1968 r. na festiwalu w Cannes, po projekcji "Żywota Mateusza", członek jury, Roman Polański, krzyczał: "Inżynierze, jak można było zrobić film cyrklem i linijką?!". Polański nie chciał, a może nie potrafił dostrzec, że spoza matematycznej precyzji filmu Leszczyńskiego wyłania się najczystsza poezja. Wyginająca linijkę, deformująca cyrkiel, wywłaszczająca formalny rygoryzm.

Mały Książę

Leszczyński nie pasował ani do politycznego entuzjazmu kina moralnego niepokoju, ani do eskapistycznego wyrafinowania Hasa. Był inny i miał tego świadomość. Hołubił w sobie "inżynierską" nieprzystawalność do artystowskiej dezynwoltury. Pierwsze wykształcenie (był absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej) zdystansowało następne - Wydział Operatorski, a następnie Reżyserski PWSFTviT w ...

10336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]