Reklama

Biała lokomotywa

Biała lokomotywa

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Witold Leszczyński zmarł wtrakcie realizacji swojego siódmego filmu: "Starego człowieka ipsa. Śmierć wfilmowych czy scenicznych dekoracjach jest zawsze wymowna. Tak odchodzą wybrańcy.
W

W wywiadach często powtarzał anegdotę: w 1968 r. na festiwalu w Cannes, po projekcji "Żywota Mateusza", członek jury, Roman Polański, krzyczał: "Inżynierze, jak można było zrobić film cyrklem i linijką?!". Polański nie chciał, a może nie potrafił dostrzec, że spoza matematycznej precyzji filmu Leszczyńskiego wyłania się najczystsza poezja. Wyginająca linijkę, deformująca cyrkiel, wywłaszczająca formalny rygoryzm.

Mały Książę

Leszczyński nie pasował ani do politycznego entuzjazmu kina moralnego niepokoju, ani do eskapistycznego wyrafinowania Hasa. Był inny i miał tego świadomość. Hołubił w sobie "inżynierską" nieprzystawalność do artystowskiej dezynwoltury. Pierwsze wykształcenie (był absolwentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej) zdystansowało następne - Wydział Operatorski, a następnie Reżyserski PWSFTviT w ...

10336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]