Reklama

Ładowanie...

Bezkarność sprawcy, bezradność Kościoła

Bezkarność sprawcy, bezradność Kościoła

21.11.2022
Czyta się kilka minut
J

Jezuita Maciej Sz. krzywdził młode kobiety w duszpasterstwach, w których pracował – ujawniła Paulina Guzik w reportażu opublikowanym na portalu „Więzi”. Kolejni trzej prowincjałowie zakonu nie otwarli procesu kanonicznego w jego sprawie. Nie potrafili też dotrzeć do ofiar niepełnoletnich.

Po publikacji prowincja jezuitów wydała oświadczenie, w którym wezwała do zgłaszania niewłaściwych zachowań ze strony zakonników. – Cieszy mnie, że to stanowisko stawia w centrum uwagi ofiary, a nie zakon czy sprawcę – komentuje jezuita i psycholog ks. Jacek Prusak. – Szkoda tylko, że do przyjmowania zgłoszeń nie upoważniono żadnej kobiety. Dowiedziałem się, że są ofiary, które hamuje lęk przed kontaktem z kolejnym współbratem Macieja Sz.

Ks. Prusak w sprawie ojca Sz. widzi analogię do przypadku dominikanina Pawła M., np. nieporadność przełożonych: – Prowincjał o. Wojciech Ziółek zasłania się dobrem ofiary: nie chciała tego, więc nie drążył. Uważa, że ojca Sz. ukarał, tymczasem wysłanie jezuity do domu rekolekcyjnego jest na ogół traktowane jako wyróżnienie. W reportażu obserwujemy spór dwóch prowincjałów o rozumienie kary kościelnej. Żaden z nich nie jest kanonistą i żaden z nich nie miał kanonisty w swojej konsulcie. W historiach opisanych w „Więzi” widać też, że wykorzystane seksualnie osoby dorosłe są traktowane, zarówno w Polsce, jak i w Watykanie, jako ofiary drugiej kategorii.

Według ks. Prusaka błąd polega na tym, że charyzmatycznym księżom daje się wolną rękę, ponieważ gromadzą tłumy. Rzecznik zakonu o. Damian Mazurkiewicz zapewnia w rozmowie z „TP”, że jezuici podjęli refleksję nad zapewnieniem bezpieczeństwa w duszpasterstwach: – Rok temu, zanim jeszcze przyszła z Rzymu decyzja w sprawie o. Macieja Sz., prowincjał powołał komisję mającą za zadanie ocenę bezpieczeństwa w naszych dziełach, w których mamy do czynienia z nieletnimi i młodymi dorosłymi. ©℗


PRZECZYTAJ TAKŻE:

NARCYZ MOŻE OKAZAĆ SIĘ DRAPIEŻCĄ. JEZUITA I PSYCHOTERAPEUTA KS. JACEK PRUSAK O SPRAWIE MACIEJA SZ. >>>>


 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]