Reklama

Ładowanie...

Bezinteresowny zachwyt

22.07.2008
Czyta się kilka minut
Gdy On to mówił, jakaś kobieta z tłumu zawołała do Niego: "Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś". Łk 11, 27
N

Nie wiemy, kim była anonimowa komentatorka z tłumu. Wiadomo tylko, że musiały zafascynować ją treści nauk Jezusa, skoro odważnie zdobyła się na publiczny komentarz. Komentarz ten dotyczył w dodatku nie tylko Jezusa, lecz także Jego Matki.

Raczej rzadko pojawiają się w Ewangelii słowa uznania kierowane w stronę Maryi; sam Chrystus nie zwykł na ogół prawić komplementów tym, których kocha. Kiedyś w wielkiej ciszy Nazaretu podczas Zwiastowania anioł nazwał Ją pełną łaski, by wyrazić uznanie za Jej niewidzialną współpracę ze światem łaski. Po latach jakaś anonimowa słuchaczka Jezusowych nauk, kierując się macierzyńską logiką serca, wyrazi swój zachwyt w słowach, których być może krępowalibyśmy się użyć z powodu nadmiernego biologizowania. Nawet poeci mają na ogół opory, by wypowiadać się o piersiach Maryi. Tylko raz znalazłem u ks. Twardowskiego ten sam motyw...

1635

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]