Reklama

Bez więzi nie da się żyć

Bez więzi nie da się żyć

29.02.2008
Czyta się kilka minut
Przed pięćdziesięciu laty ukazał się pierwszy numer pisma, którym mam obecnie zaszczyt kierować. Gratulacje, jakie przychodzą z okazji jubileuszu, traktuję jako kierowane przede wszystkim do poprzednich pokoleń redaktorów, autorów i współpracowników tworzących "Więź. Bowiem jestem młodszy od "Więzi, a zetknąłem się z nią po raz pierwszy, gdy pismo ukazywało się już od ponad dwudziestu lat.
G

Gdy zacząłem pojawiać się w redakcji przy ulicy Kopernika, klarowna była oczywiście zasadnicza tożsamość środowiska ukształtowana ewolucyjnie pod wieloletnim kierownictwem Tadeusza Mazowieckiego, a w latach 80. Wojciecha Wieczorka. Na moich już oczach kolejni redaktorzy naczelni - Stefan Frankiewicz i Cezary Gawryś - definiowali na nowo misję "Więzi" w wolnej Polsce, po przełomie roku 1989.

Katolicką tożsamość "Więzi" najgłębiej - i wciąż aktualnie - sformułował dla mnie Juliusz Eska. Pisząc ponad 40 lat temu o Kościele otwartym, umieścił swoją wizję między integryzmem a progresizmem. Otwartość była dlań po prostu postulatem moralnym, ewangelicznym wymogiem otwartości na wszystkich ludzi, niezależnie od ich przekonań.

Jako publicysta terminowałem pod czujnym okiem Jana Turnaua, którego podziwiam jako mistrza krótkiej formy i któremu tą drogą...

2894

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]