Reklama

Bez „Więzi” Polska nie ma środka

Bez „Więzi” Polska nie ma środka

19.08.2019
Czyta się kilka minut
Jako pierwsze czasopismo w historii Patronite, „Więź” przekroczyła poziom stu tysięcy złotych przekazanego wsparcia.
Redaktorki i redaktorzy „Więzi” z portretami Tadeusza Mazowieckiego. WIĘŹ
P

Patronite to serwis, który umożliwia pozyskiwanie comiesięcznego wsparcia od sympatyków danego przedsięwzięcia. Po dwóch latach zbiórki „Więź” zajmuje ósme miejsce wśród najlepiej zarabiających profili pod względem sumy comiesięcznego wsparcia (8380 zł). „To przykład potencjału niezależnego dziennikarstwa, finansowanego dzięki sile społeczności” – powiedział Mateusz Górski z Patronite. Ostatnio „Więź” przechodzi kłopoty finansowe. Zbiórka pozwoli finansować działalność w sieci.

„Więź” to katolicki serwis internetowy, drukowany kwartalnik, wydawnictwo oraz think tank: Laboratorium „Więzi”. Pierwszy numer miesięcznika „Więź” ukazał się w lutym 1958 r. – na fali popaździernikowej odwilży. Redaktorem naczelnym został Tadeusz Mazowiecki. Pismo przeciwstawiło się m.in. rozpętanej przez komunistyczne władze kampanii antysemickiej w marcu 1968 r., a w 1976 r. stanęło w obronie prześladowanych robotników. Dziś z pozycji katolicyzmu otwartego na świat porusza najważniejsze problemy społeczno-polityczno-kulturalne, takie jak solidarność społeczna, populizm, zranieni w Kościele, klerykalizm.

Jak ważnym przedsięwzięciem jest „Więź”, pokazała też nasza miniankieta. Poprosiliśmy kilku autorów i współpracowników, aby dokończyli zdanie: „Bez »Więzi«...”. Oto wyniki: „Polska nie ma środka” (Tomasz Ponikło); „Chrześcijaństwo w Polsce byłoby mniej mądre” (Wojciech Bonowicz); „Katolik bez »Więzi« jak starzec bez życia chęci” (o. Józef Puciłowski); „Zabrakłoby nam ważnych świadectw o tym, że więź z Kościołem jest także budowaniem więzi między ludźmi” (s. Barbara Chyrowicz). ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]