Reklama

Bez pociechy anioła

Bez pociechy anioła

15.05.2007
Czyta się kilka minut
Wtedy ukazał mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go.Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił,a Jego pot był jak gęste krople krwi.Łk 22, 43 n.
W

W godzinie życiowych zmagań tak bardzo cenilibyśmy obecność pocieszającego anioła, który pozwoliłby przezwyciężyć najgłębsze stresy. Tymczasem mrok i samotność pojawiają się znacznie częściej niż zastępy aniołów niosących duchowe pokrzepienie. Nie należy z tego powodu popadać w pesymizm. W opisie modlitwy w Ogrójcu przedstawionym przez św. Marka nie ma wzmianki o aniołach. Jest tylko samotność Chrystusa w obliczu drzemiących uczniów i Jego pełne determinacji słowa bezpośrednio przed pojmaniem: "Wstańcie, chodźmy, oto blisko jest mój zdrajca" (Mk 14, 42). Siła tych słów jest tak wielka, że po dwudziestu wiekach Jan Paweł II wybrał pierwsze z nich na tytuł swojej książki, pomijając dyskretnie kwestię nadchodzącego zdrajcy.

Anielskie pokrzepienie może przejawiać się w różnych postaciach. Nie należy oczekiwać cukierkowatych pociech, które eliminowałyby wszystkie...

1574

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]