Reklama

Bez niespodzianek

Bez niespodzianek

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Rząd Kazimierza Marcinkiewicza uzyskał w Sejmie wotum zaufania, ponieważ poparła go - oczywiście prócz posłów PiS - także nieformalna koalicja Samoobrony, LPR i PSL.
T

Trzy mniejsze kluby przyjęły strategię zrozumiałą: odrzucenie Marcinkiewicza “groziło" (patrząc z punktu widzenia Andrzeja Leppera, Romana Giertycha i Waldemara Pawlaka) albo wznowieniem rozmów koalicyjnych PiS-PO, albo przedterminowymi wyborami. W pierwszym przypadku małe partie pozostałyby na parlamentarnym poboczu, a tak mogą skutecznie ingerować w politykę rządu - z korzyścią dla siebie, za to bez ponoszenia odpowiedzialności - i będą to robić coraz częściej. W ich interesie nie są natomiast przedterminowe wybory: sondaże pokazują, że LPR i PSL mogłyby znaleźć się poza Sejmem, Lepper zaś liczyłby najwyżej na powtórzenie obecnego wyniku.

PiS najwyraźniej nie wstydzi się nowych sojuszników. W końcu osiągnęło to, co chciało: rządzi samo, a rządzić może nawet pełną kadencję, bo w tym Sejmie nie zbierze się alternatywna koalicja, zdolna odwołać Marcinkiewicza...

4298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]