Reklama

Bez bezpieczników

Bez bezpieczników

09.11.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, słuchałem niedawno ciekawego wykładu o różnych teoriach usiłujących wyjaśnić, skąd u człeka skłonność do przemocy wobec bliźnich.
Marek Zając / Fot. Grażyna Makara
C

Czyli – było nie było – osobników z tego samego gatunku. Jedna z hipotez wywodzi się właśnie z obserwacji zwierząt i opiera na założeniu, że popęd agresywny musi pełnić jakąś pozytywną rolę. Gdyby przynosił bowiem wyłącznie szkody, z biegiem tysiącleci zostałby wyeliminowany w procesie ewolucji. Jakie zatem dobroczynne strony ma zwierzęca agresja? Po pierwsze: pozwala ustalić hierarchię w stadzie. Po drugie: ułatwia podział na odrębne terytoria, np. łowieckie.

Sprytna natura zadbała jednak, by agresja ta nie wymknęła się spod kontroli. Innymi słowy, żeby w ramach jednego gatunku nie przekroczyła niebezpiecznych granic. Poza nielicznymi wyjątkami osobniki uzbrojone w kły, szpony, kolce czy rogi potrafią powstrzymać się od zadania pobratymcom śmiertelnego ciosu. Jelenie zapamiętale ścierają się na rykowisku, ale rywal nie zabija rywala. Lwy polują na gnu; gdy jednak między sobą...

4100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To przecież oczywiste, że natura ludzka w obecnej formie nosi w sobie ślady "boskiej interwencji".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]