Reklama

Ładowanie...

Albo przyroda, albo asfalt

16.07.2019
Czyta się kilka minut
MARIAN STÓJ, ornitolog, były dyrektor Magurskiego Parku Narodowego: Miejscowi się skarżą, że dla parku narodowego się nie liczą. Ale od pomagania im są inne instytucje.
Sporna droga w Magurskim Parku Narodowym, marzec 2019 r. JAKUB HAP / FAKTY JASIELSKIE
A

ADAM ROBIŃSKI: Co widać z gniazda orła przedniego?

MARIAN STÓJ: Rozległe, piękne tereny. Z gniazda orlika krzykliwego trochę mniej. Jedne i drugie zakładają gniazda na starych drzewach, ale orlik niżej, zwykle w połowie korony. A orzeł przedni tylko kilka metrów poniżej wierzchołka, na potężniejszych drzewach, nawet ponad trzydzieści metrów nad ziemią. Orłów mamy w Polsce raptem 35 par. Orlików ponad dwa i pół tysiąca.

Po co człowiek wchodzi tak wysoko?

Prowadzę monitoring populacji lęgowej orła przedniego w polskich Karpatach dla Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a przy okazji obrączkuję młode na gniazdach. W tym roku z pomocą młodszego kolegi z Magurskiego Parku Narodowego zaobrączkowaliśmy dziewięć młodych orłów. Dziesiąty odchowuje się w Tatrach. Nie jest zaobrączkowany, bo na strome zbocza skalne nie wchodzimy. Kiedy gniazdo jest...

15663

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]