Reklama

Ładowanie...

Berlin, Warszawa, plotki

16.10.2005
Czyta się kilka minut
Polacy wybrali i Niemcy też wybrali. Patrząc na powyborczy Berlin i powyborczą Warszawę wypada stwierdzić, że mimo sporów ostatnich lat, Polaków i Niemców coś łączy: to niebywały chaos i polityczne zamieszanie.
Z

Zamieszaniu towarzyszą plotki. W Berlinie w minionym tygodniu mówiło się, że jeśli kanclerzem zostanie polityk chadecji, wtedy ministrem spraw zagranicznych będzie ktoś z socjaldemokracji. Może obecny minister spraw wewnętrznych Otto Schily? A może... obecny kanclerz Gerhard Schröder? Oby nie Schröder... Ale, tak czy inaczej, będzie to socjaldemokrata. A wówczas jest mało prawdopodobne, by zmiana dokonała się na stanowisku utworzonym niedawno, bo w 2004 r., ale dla stosunków polsko-niemieckich ważnym: pełnomocnika rządu RFN ds. Polski. Pozostanie nim prof. Gesine Schwan, rektor uniwersytetu we Frankfurcie nad Odrą.

Odpowiednikiem prof. Schwan po stronie polskiej, czyli pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych ds. Niemiec, jest prof. Irena Lipowicz. Warszawskie z kolei plotki głoszą, że może zostać odwołana, a jej miejsce może zająć ktoś zbliżony do PO....

1992

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]