Reklama

Benson na półmetku

Benson na półmetku

05.06.2017
Czyta się kilka minut
W Ugandzie jest już prawie milion uchodźców z Sudanu Południowego. Wielu marzy, aby kiedyś wrócić do siebie i żyć w kraju wolnym i demokratycznym. Oto jeden z nich.
Benson Kemis Soro Lako, uchodźca i działacz polityczny z Sudanu Południowego, Arua, Uganda./ Fot. Grażyna Makara
Benson Kemis Soro Lako, uchodźca i działacz polityczny z Sudanu Południowego, Arua, Uganda./ Fot. Grażyna Makara
N

Najpierw się przedstawia: – W moim kraju dzieciom nadaje się zwykle cztery imiona. Dwa wybierają rodzice, trzecie dostaje się po ojcu, czwarte – po dziadku. Ja nazywam się Benson Kemis Soro Lako. Pochodzę z Ekwatorii Środkowej, dziś w Sudanie Południowym. W listopadzie tamtego roku skończyłem trzydziestkę.

Potem opowiada o swojej drodze. Bez zająknięcia, jakby dyktował numer telefonu: – Pierwszy raz trafiłem do Ugandy w 1993 r., na dwa lata. Potem, przez pięć lat, mieszkałem w obozie uchodźców w Zairze [dawna nazwa Demokratycznej Republiki Konga – red.]. Do Sudanu wróciłem w 2000 r. Żyłem tam do ubiegłego lata, z przerwą na szkołę i studia w Ugandzie.

Rozmawiamy w mieście Arua, 63-tysięcznej stolicy ugandyjskiego Regionu Zachodniego Nilu, położonego na styku granic Ugandy, Konga i Sudanu Południowego. Po stronie kongijskiej rośnie trudno dostępny las deszczowy, lecz na...

7554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]