Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Szpitale pod plandeką

Szpitale pod plandeką

19.06.2017
Czyta się kilka minut
Proszę zaznaczyć właściwą odpowiedź: pobicie, postrzał z broni palnej, spalenie ogniem. Tak, w specjalnych ankietach, uchodźców pyta się o przyczynę śmierci ich najbliższych. Mogą zaznaczyć kilka punktów naraz.
Sudańscy uchodźcy na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga, Koboko, 7 czerwca 2017 r. / Fot. Grażyna Makara
Sudańscy uchodźcy na granicy Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga, Koboko, 7 czerwca 2017 r. / Fot. Grażyna Makara
T

Te sześć namiotów przykrytych białym brezentem i wspartych na chudych, nieociosanych palach z drewna – to cały szpital.

Znajduje się on w tzw. Strefie Pierwszej obozu uchodźców Bidibidi w północno-zachodniej Ugandzie, obecnie największego na świecie. Jego dwa przeciwległe krańce dzieli 70 kilometrów.

Jeszcze rok temu rósł tu busz. Ale po tym, gdy w lipcu 2016 r. w niedalekim Sudanie Południowym na nowo wybuchła wojna domowa i każdego dnia tysiące uchodźców zaczęły przekraczać południową granicę tego państwa, kierowano ich najpierw właśnie tutaj – na wysoki płaskowyż, łagodnie opadający w stronę lewego brzegu Nilu. Obecnie w Bidibidi mieszka ok. 270 tys. Sudańczyków, niemal wyłącznie kobiet i dzieci. Więcej się tu nie pomieści. Nowo przybyli, w tempie 2 tys. osób dziennie, zapełniają więc sąsiednie obozy w Mvepi i Rhino Camp.

Tam również stoją podobne szpitale....

10274

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]