Reklama

Belgijski tort

09.11.2010
Czyta się kilka minut
Kontrowersyjny prymas Belgii został sam na polu bitwy. Nominację na prymasa konserwatywnego abp. André-Josepha Léonarda uznano za konsekwencję ostrego kursu Benedykta XVI w kwestiach moralnych i społecznych.
J

Jeszcze przed objęciem funkcji wypowiedzi abp. Léonarda wywoływały kontrowersje. Na przykład opinia na temat AIDS: "Widziałbym w tej epidemii rodzaj immanentnej sprawiedliwości, nie zaś kary. Trochę tak jak w ekologii: jeśli źle się traktuje środowisko, to ono w końcu źle obejdzie się z nami".

Bulwersowały też wypowiedzi opisujące homoseksualistów jako osoby nienormalne, nie w pełni rozwinięte seksualnie. Pod koniec października abp Léonard znów wywołał oburzenie, gdy stwierdził, że nie powinno się pociągać do odpowiedzialności księży-pedofilów, jeśli są już w podeszłym wieku i nie pełnią istotnej funkcji. Niechęć do prymasa znalazła swój wyraz w incydencie, który miał miejsce w dniu Wszystkich Świętych. Do sprawującego Mszę abp. Léonarda podbiegł niezidentyfikowany dotąd człowiek i rzucił prymasowi w twarz czekoladowym tortem.

Następnego dnia...

2050

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]