Reklama

Belgijski tort

Belgijski tort

09.11.2010
Czyta się kilka minut
Kontrowersyjny prymas Belgii został sam na polu bitwy. Nominację na prymasa konserwatywnego abp. André-Josepha Léonarda uznano za konsekwencję ostrego kursu Benedykta XVI w kwestiach moralnych i społecznych.
J

Jeszcze przed objęciem funkcji wypowiedzi abp. Léonarda wywoływały kontrowersje. Na przykład opinia na temat AIDS: "Widziałbym w tej epidemii rodzaj immanentnej sprawiedliwości, nie zaś kary. Trochę tak jak w ekologii: jeśli źle się traktuje środowisko, to ono w końcu źle obejdzie się z nami".

Bulwersowały też wypowiedzi opisujące homoseksualistów jako osoby nienormalne, nie w pełni rozwinięte seksualnie. Pod koniec października abp Léonard znów wywołał oburzenie, gdy stwierdził, że nie powinno się pociągać do odpowiedzialności księży-pedofilów, jeśli są już w podeszłym wieku i nie pełnią istotnej funkcji. Niechęć do prymasa znalazła swój wyraz w incydencie, który miał miejsce w dniu Wszystkich Świętych. Do sprawującego Mszę abp. Léonarda podbiegł niezidentyfikowany dotąd człowiek i rzucił prymasowi w twarz czekoladowym tortem.

Następnego dnia...

2050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]