Reklama

Ładowanie...

Behaalotcha

16.06.2009
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 8, 1-12, 16
W

Wzburzony lud wołał o mięso. Chciał też ryb, ogórków, melonów, cebuli. Lud był znudzony spadającą z Niebios manną. Izraelici narzekali na nudną dietę i tęsknili za pozostawionymi w Egipcie domami, krajobrazami i obyczajami z czasów, gdy nie znali Tory. Może ckniło im się za bezpieczną niewolą? Biblia mówi dosłownie: lud był złej (grzesznej) myśli. Mojżesz poczuł się bezradny. To był kolejny sprawdzian jego przywództwa. Dwa lata wędrówki po pustyni, pieśni i modlitwy Miriam, klęska wojsk faraona, liczenie omer, objawienie na górze Synaj nie wystarczyło, żeby zmienić dawne nawyki. Mojżesz popadł w rozpacz. Czy jestem ich matką lub ojcem, pytał, by wziąć na siebie wszystkie ich troski? Lepiej mnie zabij, wołał, niż pozwalaj na moje nieszczęście.

Wtedy Bóg kazał wezwać do Namiotu Spotkania siedemdziesięciu mężów spośród starszych Izraela. Udzielił im ducha, by...

4527

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]