Reklama

Będzie nowy Basajew

Będzie nowy Basajew

19.07.2006
Czyta się kilka minut
Ze śmiercią Szamila Basajewa, czeczeńskiego terrorysty, wiążą się wątpliwości. Rosyjskie media spekulują, że Basajew nie zginął w ub. tygodniu. Telewizja nie pokazała ciała, choć dawniej drastyczne zdjęcia innych zamordowanych bojowników, jak np. Asłana Maschadowa, pojawiały się w środkach przekazu. Bo tylko trup to dowód na skuteczną walkę z terroryzmem i rzeczywistą śmierć separatysty. Nie wiadomo, jak zginął kaukaski Bin Laden. Czy śmierć była wynikiem wypadku przy rozładunku broni, czy wybuchu zdalnie sterowanej rakiety. I kto jego likwidacji chciał bardziej, część niechętnych Basajewowi Czeczenów, czy rosyjskie służby bezpieczeństwa, które natychmiast otrąbiły likwidację terrorysty swoim sukcesem? Trudno wierzyć w przypadek, bo śmierć Basajewa zbiegła się z zaplanowanym w Petersburgu szczytem G-8. Możliwe, że udaremniła ona kolejny atak separatystów na Rosję. Dla rosyjskich elit rządzących zabójstwo separatysty to wpisanie Moskwy w walkę z międzynarodowym terroryzmem.
B

Basajew był jednym z najokrutniejszych bojowników. To na nim ciążyła odpowiedzialność za ataki terrorystyczne dokonywane w Rosji (najsłynniejsze akcje: zajęcie szpitala w Budionnowsku w 1995 r., atak na teatr na Dubrowce w 2002 r. i zajęcie szkoły w Biesłanie w 2004 r.). W odróżnieniu od prezydenta Maschadowa, Basajew wykluczał negocjacje z Rosją. W grę wchodziła tylko wojna, taka sama, jaką Moskwa wypowiedziała zbuntowanej republice.

Śmierć Basajewa - który był ostatnio bardziej symbolem, medialną postacią - niewiele zmieni w Czeczenii. Na stronach internetowych czeczeńscy separatyści zapowiadają: mamy ludzi, którzy go zastąpią. Szykują odwet. Tocząca się w republice wojna dawno wyrwała się spod kontroli. Armia Federalna zamieniła się w bandę prowadzącą handel narkotykami, bronią, rabującą i gwałcącą. Konflikt to dla Rosjan świetny interes. A z drugiej...

1230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]