Reklama

Rosyjska tuba i kaukaska gitara

Rosyjska tuba i kaukaska gitara

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Czeczeński bard Timur Mucurajew twierdzi, że to wojna, w której zwyciężymy. Myli się: tę wojnę przegrali i Rosjanie, i Czeczeni, których kraj jest zniszczony, a naród na granicy wytępienia.
Uchodźcy czeczeńscy w prowizorycznej kwaterze na pograniczu czeczeńsko-gruzińskim, 2004
W

W trwającej od ponad 10 lat wojnie obie strony posługują się propagandą. Jej symbolem mogą być rosyjska tuba i kaukaska gitara. Propaganda rosyjska przybiera postać machiny, sterowanej przez sztab specjalistów i rozpowszechnianej przez podporządkowane władzy media. Rosyjska prasa i telewizja, niczym tuba rozpowszechniają w społeczeństwie Rosji i wśród zachodnich dyplomatów jedyny “poprawny" obraz konfliktu na Kaukazie. Obraz, który powtarzany po stokroć, pozostaje w świadomości społecznej i niemal płynnie staje się dla odbiorcy obowiązującą prawdą.

Swą kampanię propagandową Kreml rozpoczął dopiero w 1996 r., gdy po rozejmie w Chasawjurt Czeczeni uzyskali chwilowo niezależność. Pozbawiona międzynarodowego wsparcia i izolowana gospodarczo przez Rosję republika stała się obszarem anarchii i schronieniem podejrzanych osobników z całego Kaukazu. Moskwa...

8661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]