Reklama

Bardzo stara magia

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Trudno się dziwić, że przypomniana przy okazji promocji nowego tomu przygód Harry’ego Pottera krytyczna wypowiedź sprzed dwóch lat ówczesnego prefekta najważniejszej watykańskiej dykasterii, a dziś papieża, wywołała poruszenie. Czy Kościół i Papież potępiają masowo czytane książki dla młodzieży?.
W

W prywatnym liście do Gabriele Kuby, autorki opracowania krytykującego popularną serię, kard. Ratzinger na początku 2003 r. pisał: “Dobrze się stało, że wyjaśnia Pani sprawę książek o Harrym Potterze, ponieważ są one subtelnymi pokusami, które niezauważenie i dlatego głęboko oddziałują i zniekształcają chrześcijaństwo w duszy, nim osiągnie ono właściwą dojrzałość". Ponadto prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaproponował, by niemiecka socjolożka wysłała opracowanie o. Peterowi Fleetwoodowi, konsultorowi Papieskiej Rady ds. Kultury. I właśnie on wypowiedział się 14 lipca br. w Radiu Watykańskim, dystansując się od poglądów Kuby i usprawiedliwiając Papieża. Zasugerował mianowicie, że list, który otrzymała Kuby, jest stereotypową odpowiedzią, napisaną przez jednego z asystentów Ratzingera i tym samym nie należy przywiązywać do niego wielkiej wagi. Przyznał, że na zlecenie kard....

8415

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]