Reklama

Ładowanie...

Balak

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 22, 2 - 25, 9
J

Jedną z najciekawszych postaci tej Księgi jest Bilam. Wiemy, że choć nie "chodził on z Bogiem", to posiadał dar jasnowidzenia. Był prorokiem, słyszał i widział więcej niż inni ludzie. Komentatorzy uważali go za równego Mojżeszowi, ba, czasem nawet większego, ponieważ potrafił on z góry przewidzieć nadejście profetycznej wizji. Nawet ludy, których Bóg nie wybrał, mają swojego przewodnika. O Moszem powiadamy rabeinu, co znaczy "nasz nauczyciel", ponieważ naucza praw boskich. Bilam mógł też służyć innym ludom, wskazując, jak mogą służyć Panu.

W opowieści biblijnej pojawia się wtedy, gdy Izraelczycy dotarli już do stepów Moabu (dzisiejsza Jordania), wywołując strach zamieszkujących tam ludów. Bilam miał Hebrajczyków przekląć i odegnać od Ziemi Obiecanej. Poprosił czy nakazał mu tak uczynić król Balak. Władca liczył na to, że prorok siłą swego ducha jest w stanie...

4648

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]