Reklama

Bagdadzka gruba kreska

Bagdadzka gruba kreska

13.12.2006
Czyta się kilka minut
Gdy w minioną środę Robert Gates, kandydat na Sekretarza Obrony USA, odpowiedział podczas przesłuchania w Senacie lapidarnie "No, sir! na pytanie, czy Ameryka wygrywa wojnę w Iraku, wywołało to sensację. Tymczasem Gates stwierdził tylko to, o czym od dawna mówi większość wojskowych i komentatorów, także w Stanach.
Z

Zespoły amerykańskich ekspertów od dawna zastanawiają się nie tylko, co poszło w Iraku źle, ale co zrobić, by było lepiej. Tym bardziej że podobne problemy mogą pojawiać się w Afganistanie. A jeśli wojna o "serca i umysły" Irakijczyków nie zacznie być prowadzona efektywniej, jedyne, czego można oczekiwać, to dezintegracja kraju.

Czego nie wymyślą sztabowcy, zdaje się nie stanowić problemu dla zwykłych Irakijczyków czy mieszkańców sąsiedniego Kuwejtu. Ahmed, 50-letni Palestyńczyk ("od wieków" w Kuwejcie), swe pomysły przekazuje w sposób nie zostawiający wątpliwości: - To proste, trzeba wypuścić Saddama, on w dwa dni zaprowadzi porządek: potrząśnie Kurdami, pozamyka radykalnych szyitów i pokieruje sunnitami.

I byłby w Iraku spokój.

Choć pomysł powrotu Saddama - czy raczej: podobnego doń "silnego człowieka" - wydaje się...

8112

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]