Reklama

Bądź mądry przed szkodą

Bądź mądry przed szkodą

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Relacje między państwem a Kościołem wyłączono z kompetencji Unii Europejskiej, ale niekoniecznie musi być tak w przyszłości. Unijne ustawodawstwo może mieć wpływ na nasze prawo także w dziedzinie życia religijnego. Zmiany prawne, jakie już zaszły w krajach członkowskich, pokazują, że sytuacja rozwija się w dosyć niebezpiecznym kierunku.
P

Przykład: w Niemczech świeccy katecheci - mocna i dobrze zorganizowana grupa nacisku - wymusili wprowadzenie zakazu nauczania religii przez księży. Kontrowersje budzi też sytuacja, gdy biskup cofa katechecie missio canonica, ponieważ nauczyciel nie spełnia np. wymagań moralnych. Z jednej strony decyzja jest wiążąca, z drugiej jednak - nauczycielowi przysługują roszczenia na podstawie prawa pracy, m.in. nadal otrzymuje pensję.

Póki atmosfera sprzyjająca...

Często sprawy przybierają wręcz paradoksalny (przynajmniej w naszym odbiorze) obrót, gdy wymagania, jakie Kościół stawia zatrudnianym, dotyczące choćby deklarowanego światopoglądu, sąd ocenia jako działania dyskryminacyjne, a co za tym idzie niedopuszczalne, nielegalne, w konsekwencji - nieskuteczne. Krótko mówiąc: państwo narzuca Kościołowi, jakich ludzi winien zatrudniać i...

18497

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]