Ładowanie...
Człowiek roku: Homo longi

Pierwszy właściciel czaszki z Harbinu, opisanej w połowie 2021 r. w „The Innovation”, żył w północno-wschodniej Azji ok. 146 tys. lat temu. W 1933 r. czaszkę odnalazł chiński robotnik i natychmiast ukrył w nieużywanej studni, nie chcąc, by wpadła w ręce okupujących miasto żołnierzy japońskich. Dopiero pod koniec życia opowiedział o swoim znalezisku rodzinie, która przekazała je naukowcom.
Paleoantropolodzy nie znaleźli nigdy większej czaszki. Ta z Harbinu jest o 2 cm dłuższa i szersza od czaszek Homo sapiens ze zbliżonego okresu. Posiada mieszankę cech nowoczesnych (spłaszczona twarz, niewielkie kości policzkowe) oraz archaicznych (podłużny, mniej zaokrąglony kształt, wydatny łuk brwiowy, potężne zęby trzonowe) – czym przypomina kilka innych, mniejszych skamieniałości pochodzących z Chin z tego samego okresu. A ponieważ zachowała się niemal w całości, na jej...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]