Reklama

Autoportret z tłem

Autoportret z tłem

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Stanisław Ignacy Witkiewicz: LISTY DO ŻONY (1932-1935) - "Najdroższa Nineczko: strasznie mi przykro, że piszesz, iż Ci jest źle. Mnie też jest okropnie - jednak w stanie glątwy widzi się prawdę. A więc co bym nie zrobił, życie moje dalsze widzę w formie postępującej nędzy, zakończonej samobójstwem. Na tle nieszczęść i takiego stanu moje uczucia dla Ciebie, które są zawsze w tle zmięszanym, wystąpiły z szalloną siłą. Chcę Cię jeszcze raz zobaczyć i skonać".
T

Tak pisał Witkacy w październiku 1933, w stanie lekkiej depresji nie tylko poalkoholowej ("glątwa"); mucha siedząca na piórze, a potem "szerszeń ogromny" latający koło lampy wydawały mu się duchem Jadwigi Janczewskiej, narzeczonej, która popełniła przed laty samobójstwo... Tym wyraźniej przebija w tych słowach uczucie, będące spoiwem dziwnego małżeństwa Stanisława Ignacego i Jadwigi z Unrugów. Małżeństwa niedobranego fizycznie, które po rychłym kryzysie i licznych perturbacjach przekształciło się w mocny związek oparty na przyjaźni, wzajemnym zaufaniu i tolerancji, także w dziedzinie erotycznej.

To już trzeci z czterech tomów listów Witkacego do żony, pieczołowicie przechowanych przez Jadwigę Witkiewiczową i znajdujących się dziś w Książnicy Szczecińskiej. Zajmowała się nimi Anna Micińska, po jej śmierci podjął dzieło prof. Janusz Degler, teraz współpracuje z...

4023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]