Reklama

Ładowanie...

Ateista idzie do Santiago

17.10.2022
Czyta się kilka minut
SEBASTIAN KOŁODZIEJCZYK, filozof: Przez większość trasy pielgrzym mija zamknięte kościoły. Odkrywa, że pielgrzymowanie jest robieniem rzeczy „wbrew”, bo tego symbolicznego porządku już nie ma.
ARCHIWUM PRYWATNE
K

KAROL KLECZKA: Ile dni idzie się z Wieliczki do Santiago de Compostela?

SEBASTIAN KOŁODZIEJCZYK: W moim przypadku 90 dni do Santiago i kolejne cztery dni na przylądek Fisterra, nad Oceanem Atlantyckim.

Łączna odległość?

3651 kilometrów, ale to niewiele znaczy. Pokonać taką odległość jest naprawdę łatwo, mimo narastającego zmęczenia i wszechogarniającego bólu.

Co jest trudniejsze?

Znacznie trudniej stanąć twarzą w twarz ze sobą, gdy człowiek znajduje się w sytuacji skrajnego wyizolowania.

Wyszedłeś z domu 9 kwietnia 2022 roku, żeby samotnie dojść na koniec Europy. Skąd Ci się to wzięło?

Oddzieliłbym motywację, dojrzewanie do podjęcia decyzji i samo jej podjęcie. W sumie cały proces trwał od jesieni 2016 roku, od pewnych wydarzeń, które sukcesywnie zaczęły na mnie wpływać (co stało się dla mnie jasne dopiero...

16556

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]