Reklama

Asceci i faceci

Asceci i faceci

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Udręka i ekstaza, które pozwalają doświadczyć własnej ograniczoności, a jednocześnie obecności i bliskości Boga – czy taka jest właśnie Ekstremalna Droga Krzyżowa?
Ekstremalna Droga Krzyżowa z Lublina do sanktuarium w Wąwolnicy. Wzięło w niej udział ponad tysiąc pielgrzymów. 13–14 marca 2015 r. Fot. Jacek Szydłowski / FORUM
W

 

Współczesne nabożeństwo Drogi Krzyżowej to wypadkowa wielu form duchowości pasyjnej. Wszystkie one koncentrowały się na tym samym: na rozważaniu Męki Pańskiej i towarzyszeniu Jezusowi w drodze na krzyż. Ostatnio upowszechnia się nowa forma pobożności pasyjnej. To Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK). Co jest jej celem?

Już w pierwszym zdaniu na oficjalnej stronie EDK przeczytałem: „EDK jest miejscem dla każdego mężczyzny szukającego Boga i chcącego odkryć swoją tożsamość”. Czyż ma to być kwintesencja współczesnej pobożności męskiej? I o jakiego rodzaju ekstremalność chodzi?


WYJDŹ POZA STREFĘ KOMFORTU - Najważniejszym momentem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest dojście do granicy własnych możliwości. Od tej chwili możemy zacząć rozwijać się w nowy sposób. - ...

13575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]