Reklama

Ładowanie...

Argentyna skręca w prawo

26.12.2015
Czyta się kilka minut
Po 12 latach rządów dynastii Kirchnerów władzę w Buenos Aires przejmuje centroprawicowy prezydent Mauricio Macri. W spadku po lewicy dostaje szalejącą inflację i rozbuchane programy socjalne.
Nowy prezydent Argentyny Mauricio Macri, grudzień 2015 r. Fot. Juan Marcelo Baiardi / AFP / EAST NEWS
S

Sobota, 12 grudnia, Rosario – milionowe miasto we wschodniej części kraju, tradycyjny matecznik lewicy.

Dzień po zaprzysiężeniu nowego prezydenta na deski tutejszego, ponadstuletniego teatru El Círculo wychodzi Fito Páez, popularny piosenkarz. Na widowni wybucha owacja. Krzyczą młodzi i starsi miłośnicy rocka. Ubrany w garnitur w prążki i glany, 52-letni gwiazdor odpowiada uśmiechem.

W 1985 r., dwa lata po powrocie demokracji do Argentyny, płyta Páeza pt. „Giros”, czyli „Zakręty”, zrobiła furorę. Kompozytor stał się żywą legendą, głosem kilku pokoleń, a przede wszystkim – głosem lewicy.
Teraz kipiący energią muzyk chrypi do mikrofonu, a młodziutka dziewczyna stoi pod sceną i trzyma transparent z napisem: „Twoja muzyka nas otula, dopóki nie wróci Cristina, i później też”. Páez kilka razy rzuca kąśliwe komentarze przeciw nowej władzy.

W listopadzie...

12044

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]