Reklama

Argentyna skręca w prawo

Argentyna skręca w prawo

26.12.2015
Czyta się kilka minut
Po 12 latach rządów dynastii Kirchnerów władzę w Buenos Aires przejmuje centroprawicowy prezydent Mauricio Macri. W spadku po lewicy dostaje szalejącą inflację i rozbuchane programy socjalne.
Nowy prezydent Argentyny Mauricio Macri, grudzień 2015 r. Fot. Juan Marcelo Baiardi / AFP / EAST NEWS
S

Sobota, 12 grudnia, Rosario – milionowe miasto we wschodniej części kraju, tradycyjny matecznik lewicy.

Dzień po zaprzysiężeniu nowego prezydenta na deski tutejszego, ponadstuletniego teatru El Círculo wychodzi Fito Páez, popularny piosenkarz. Na widowni wybucha owacja. Krzyczą młodzi i starsi miłośnicy rocka. Ubrany w garnitur w prążki i glany, 52-letni gwiazdor odpowiada uśmiechem.

W 1985 r., dwa lata po powrocie demokracji do Argentyny, płyta Páeza pt. „Giros”, czyli „Zakręty”, zrobiła furorę. Kompozytor stał się żywą legendą, głosem kilku pokoleń, a przede wszystkim – głosem lewicy.
Teraz kipiący energią muzyk chrypi do mikrofonu, a młodziutka dziewczyna stoi pod sceną i trzyma transparent z napisem: „Twoja muzyka nas otula, dopóki nie wróci Cristina, i później też”. Páez kilka razy rzuca kąśliwe komentarze przeciw nowej władzy.

W listopadzie...

12044

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]