Reklama

Archeologia w czasach zarazy

11.05.2014
Czyta się kilka minut
Lekarze liczą, że szkielety ofiar Czarnej Śmierci pomogą przygotować się na ewentualność wielkiej pandemii.Bo taka, wbrew pozorom, wciąż nam grozi.
Masowy grób ofiar Czarnej Śmierci odkryty pod Charterhouse Square w centrum Londynu. 15 marca 2013 r. Fot. AFP / EAST NEWS
S

Spali przez blisko 700 lat. Trzynastu mężczyzn, trzy kobiety, dwoje dzieci i siedem fragmentów szkieletów niedających się zaklasyfikować. Wszyscy zostali pochowani w masowym grobie. Grobie ofiar Czarnej Śmierci.
Znaleziono ich pod londyńskim Charterhouse Square, podczas budowy jednego z największych kolejowych tuneli Europy. Dla naukowców okazały się skarbnicą wiedzy o Londynie z czasów zarazy.
Kiedyś szkielet był dla archeologów cenny głównie dzięki kontekstowi: towarzyszącym mu przedmiotom, ubraniom czy miejscu, w którym został odkryty. Ze stanu kości można było wnioskować, co doprowadziło do śmierci pochowanego czy przeanalizować obrażenia, których doznał za życia. Ale dziś nauka pozwala kościom opowiedzieć niemal kompletną historię życia człowieka.
„Analiza izotopowa może nam powiedzieć, co ci ludzie jedli, czy to były białka zwierzęce, roślinne, czy pochodzące...

8376

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]