Reklama

Antonio Vivaldi

Antonio Vivaldi

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Przywykliśmy, że co sezon pojawia się wysyp nowych nagrań z utworami Vivaldiego. Spora ich część to koncerty na skrzypce i orkiestrę, które wenecki duchowny komponował z upodobaniem przez całe życie. Czy mając na półce szereg dobrych lub świetnych wykonań warto sięgać po następne? W przypadku nagrania Mullovej - na pewno warto.
R

Rosyjska skrzypaczka wygrała dwa wielkie konkursy skrzypcowe: im. Sibeliusa w Helsinkach w 1980 r. i im. Czajkowskiego w Moskwie w 1982 r. Otworzyło to przed nią możliwość współpracy z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w najbardziej prestiżowych salach koncertowych. Jej zainteresowanie Bachem (nagrała dla Philipsa “Partity") i chęć poszukiwania nowych brzmień i technik związanych z interpretacją muzyki baroku pchnęła ją jednak ku nowym doświadczeniom. Mullova należy do nielicznego jeszcze grona muzyków-wirtuozów, którzy łączą grę na współczesnym i barokowym instrumentarium. Ostatnią płytę nagrała na barokowych skrzypcach.

Jej interpretacja tchnie świeżością i naturalnością. Jest pełna zarówno błyskotliwych przebiegów w częściach żywych, jak i subtelnych ornamentacji i ujmująco “słodkich" fraz w kantylenach. Wirtuozeria Mullovej to pokaz elegancji i...

2281

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]