Reklama

Alchemia improwizacji

Alchemia improwizacji

18.05.2003
Czyta się kilka minut
A więc zagrali! Uchodzące za najsłynniejsze trio jazzowe świata, któremu przewodzi Keith Jarrett, po osiemnastu latach znów zawitało nad Wisłę. Przyznam się bez bicia, że jechałem na koncert z mieszanymi uczuciami. Nie tylko dlatego, że w okolicach pierwszego maja lepiej się trzymać od Warszawy, a już zwłaszcza od Pałacu Kultury z daleka. Bałem się przede wszystkim, że główny bohater da upust swemu, oględnie mówiąc, ekscentryzmowi.
W

W pamięci miałem złośliwości Joachima-Ernsta Berendta: „Osobowość Jarretta - i jego muzykę! - cechują pewne maniery przypominające niektórych późnoromantycznych artystów z bayreuckiego kręgu, którzy stwarzali otaczającą ich atmosferę nabożnego uwielbienia poprzez samouwielbienie”. Właśnie dlatego zjeżyłem się trochę, kiedy na wstępie usłyszałem od sprzymierzonych organizatorów koncertu - Dionizego Piątkowskiego i Mariusza Adamiaka, że artyści zagrozili zerwaniem koncertu, jeśli ktoś ośmieli się ich fotografować. Nie nastroiła mnie też najlepiej wiadomość, że muzycy życzą sobie dodatkowo, by zgromadzona w nadkomplecie publiczność oczekiwała na nich w skupieniu przez dwadzieścia minut. A jednak, kiedy w końcu zabrzmiały pierwsze dźwięki fortepianu, po irytacji nie było już śladu.

Sylwetkę Jarretta barwnie nakreślił już w „Tygodniku Powszechnym” Bogdan Chmura, wspomnę więc tylko...

6399

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]