Reklama

Ładowanie...

Być jak Keith Jarrett

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Podśpiewujący, wściekły i nieprzejednany. Wydał właśnie nową płytę – prosto z serca jazzu.
Keith Jarrett Fot. Tom Le Goff / CORBIS
T

Trzej wielcy jazzowi pianiści: Chick Corea, Herbie Hancock i Keith Jarrett spotykają się w niebie. Corea mówi: „Słuchajcie, ponoć Bóg powiedział, że jestem najlepszym pianistą na świecie”. „Nie, nie, nie – odzywa się Hancock – to o mnie Bóg tak powiedział”. „Koledzy – mówi wreszcie Jarrett – niczego takiego o żadnym z was nie mówiłem”.

DLACZEGO ZACHWYCA

Stary jazzowy żart dobrze pokazuje pozycję Keitha Jarretta na jazzowym Olimpie. Jest Jarrett i... długo, długo nic. Dlaczego?
Są trzy proste odpowiedzi. Po pierwsze, koncert koloński. Wieczorem, 24 stycznia 1975 r., gdy w gmachu opery kolońskiej skończył się już normalny, repertuarowy spektakl, na scenie wydarzyła się historia. Za sprawą początkującej, 17-letniej promotorki Very Brandes zza kulis wyszedł 29-letni, raczej mało znany amerykański pianista, by po całodziennej podróży z Zurychu małym...

14174

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]