Reklama

Ładowanie...

Agresja popłaca

Agresja popłaca

25.07.2022
Czyta się kilka minut
GAIL SCHOFIELD ET AL ANIMAL BEHAVIOUR
W

Wśród gatunków terytorialnych znane jest zjawisko „przewagi własnego boiska” – starcie częściej wygrywa gospodarz, ponieważ jest bardziej zmotywowany do obrony terytorium. U żółwi morskich (Caretta caretta) występuje nieco inny trend. Żerują one na gąbkach, a każdy osobnik znajduje własny kawałek rafy. Unikają interakcji, ale jeśli do nich dochodzi, to połowa wiąże się z natychmiastową agresją. Jak ustalili Gail Schofield i współpracownicy, walki wygrywają osobniki bardziej agresywne – niezależnie od rozmiaru ciała czy czasu spędzonego na rafie. Większość jest w stanie utrzymać miejsce przez 2-3 lata. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]