Reklama

Ładowanie...

Na wojnie kleszczojadów

22.01.2018
Czyta się kilka minut
W starciach terytorialnych tych tropikalnych ptaków obserwuje się efekt zwany przewagą własnego boiska. Dlaczego?
Kleszczojad wielki (Crotophaga major), ptak z rodziny kukułkowatych NICOLAS LARENTO / STOCK.ADOBE.COM
T

To jedna z tych publikacji naukowych, obok których nie da się przejść obojętnie. Zespół Christiny Riehl z Uniwersytetu Princeton przedstawił w „Animal Behavior” analizę 10-letniej obserwacji walk terytorialnych pewnej panamskiej populacji kleszczojadów wielkich (Crotophaga major). Te dość spore (z ogonem mierzą nawet pół metra) i długowieczne (dożywają dwudziestu lat) ptaki z rodziny kukułkowatych zasiedlają okolice zbiorników wodnych w Ameryce Południowej. Najczęściej tworzą grupy złożone z dwóch, trzech par, a czasem także z dodatkowego osobnika, któremu nie udało się znaleźć partnera. Budują jedno wspólne gniazdo, dobrze zakamuflowane w zaroślach, w którym samice składają po trzy- -cztery jaja, każde co drugi dzień.

Kleszczojady nie tworzą idealnych wspólnot. Samiczka, która składa swoje pierwsze jajo jako druga lub trzecia w stadzie, często wytacza z gniazda jedno lub dwa...

5066

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]