Reklama

Afryka dzika

Afryka dzika

14.09.2003
Czyta się kilka minut
Niedawno dowiedzieliśmy się, że przeciętne wynagrodzenie w Warszawie przekracza 3200 złotych miesięcznie. W niektórych regionach jest oczywiście znacznie niższe. Nie mam statystyk przed sobą i nie jestem specjalistą od tych spraw (o pracy i strachu przed jej utratą więcej będzie w “Res Publice", która ukaże się w drugiej połowie września), ale proste rozumowanie prowadzi do zdumiewających wniosków.
O

Otóż na kilka tysięcy pracowników akademickich Uniwersytetu Warszawskiego prawdopodobnie około stu przekracza tę średnią i to z racji dodatków funkcyjnych. W Warszawie pracują setki tysięcy ludzi w sektorze budżetowym, ale także w sklepach i innych usługach, którzy zarabiają najwyżej połowę tej średniej. To jak powstaje tak wysoka średnia? Tylko dzięki kolosalnym zarobkom niewielkiej grupy ludzi. Są dla nich osobne sklepy, osobne restauracje (kogo stać dzisiaj na kolację we dwoje w dobrej restauracji w Warszawie?), osobne biura podróży.

Nie jestem zwolennikiem egalitaryzmu ani obrzydliwej formy wyrównywania dochodów przez radykalnie progresywne podatki, co jest zwyczajnym złodziejstwem. Jednak są pewne granice. Kiedy w pobliskim miasteczku robię raz na miesiąc niezbędne zakupy w niewielkim supermarkecie i płacę między 300 a 400 złotych, to wszyscy na mnie...

3531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]