Reklama

Ad leones?

Ad leones?

27.02.2008
Czyta się kilka minut
Cyprian Norwid napisał ten tytuł z wykrzyknikiem. Kompromis zakończył się Kapitalizacją. Nie będę streszczał - warto sobie przypomnieć, równolegle czytając dodawaną do sobotnio-niedzielnego "Dziennika" "Europę - Tygodnik Idei" (nr 7), gdzie opublikowana została fascynująca rozmowa Cezarego Michalskiego z Krzysztofem Michalskim. Ponieważ nawet pobieżne wejrzenie w sumienie własnego słowa pozwala mi z pokorą przyznać rację profesorowi Michalskiemu ("mało kto potrafi dobrze coś streścić") - streszczenia się nie podejmuję. Tylko jedno pytanie i jedna odpowiedź, plus garść sampli: Norwid, Kawafis i Blixa Bargeld.
"

"Cezary Michalski: Czemu polski Kościół nie poszedł drogą Tischnera? Czy w ogóle, jako instytucja z natury walcząca o swoją spójność i wyrazistą tożsamość, mógł taką drogę wybrać? A jeśli nie, to dlaczego dzisiaj przynajmniej nie ma w polskim Kościele nikogo na miarę Tischnera? (...)

Krzysztof Michalski: (...) Myślę, że dobrze by było - na pewno dla Polski, być może (choć co ja tam właściwie mogę wiedzieć) dobrze i dla Kościoła - jeśliby znaleźli się następcy Tischnera i Wojtyły, którzy potrafiliby w nowych warunkach być jak tamci dwaj otwarci na ludzi i na myśli, zdolni do solidarności z innymi (a nie tylko do solidarności z pozostałymi funkcjonariuszami tej samej instytucji) i gotowi na ryzyko dyskusji, w której może się czasami okazać, że racja jest gdzie indziej (...)".

Kościół potrafił podnosić czasem polskie społeczeństwo nieco wyżej....

2585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]