Reklama

Abraham i Hiob

Abraham i Hiob

11.08.2012
Czyta się kilka minut
Historia Hioba ma wiele wspólnego z opowieścią o Abrahamie. Ojciec wiary został poddany próbie bezinteresownej wierności Bogu. Tak samo można odczytywać opowieść o Hiobie.
M

Mimo śmierci dzieci, własnego poniżenia cierpieniami, straty wszystkiego, co posiadał, uparcie trzyma się Boga stworzenia. Część komentatorów dodaje: Abraham bez żadnych dyskusji, bez zwłoki, w milczeniu decydował się oddać Bogu to, co dla niego najważniejsze. Nie ociągał się i nie kwestionował woli Najwyższego. Hiob chciał rozumieć, spierał się, domagał wyjaśnień. Bluźnił Bogu. Dopiero po wielu zmaganiach dotarł do milczenia.

Obaj mężowie uchodzą za osoby bogobojne. Są wirtuozami wiary. Jeden chodził przed Bogiem. Pozostaje symbolem miłosierdzia. Drugi był, wedle słów samego Pana, człekiem doskonałym, szczerym, bojącym się Boga. Talmud naucza, że to, co zostało powiedziane o Hiobie, jest bardziej doniosłe niż to, co powiedziano w tej samej kwestii o Abrahamie.

W próbę Hioba zamieszany jest Szatan. To wiemy wszyscy. W midraszach to Szatan prowokuje Boga do tego, by...

4629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]