Reklama

Abp Hoser rozjemcą w Medziugorju

Abp Hoser rozjemcą w Medziugorju

04.06.2018
Czyta się kilka minut
Emerytowany biskup warszawsko-praski został specjalnym wizytatorem dla parafii w Medziugorju.
N

Nominacja doraźna, bo nadana „na czas nieokreślony ad nutum Sanctae Sedis”, czyli w każdej chwili papież może ją odwołać. Jaka potrzeba ją wywołała?

W enigmatycznej notce watykańskie biuro prasowe podkreśla, że jest to misja ściśle duszpasterska, będąca kontynuacją zadania powierzonego abp. Hoserowi w lutym ubiegłego roku – polski hierarcha pojechał wówczas rozpoznać potrzeby duszpasterskie pielgrzymów, którzy masowo (ok. 2,5 miliona rocznie) przybywają do miejsca wciąż niezalegalizowanych objawień maryjnych (odbywających się od 1981 r.). Sam abp Hoser podkreślał, że jego misja nie obejmuje badania prawdziwości objawień, ale powrócił, będąc pod wrażeniem duchowej siły tego miejsca.

Nieoficjalnie wiadomo, że o prawdziwości siedmiu pierwszych objawień pozytywnie wypowiedziała się komisja kard. Camilla Ruiniego, powołana w 2010 r. przez Benedykta XVI. Zaleciła ona wyjęcie parafii spod jurysdykcji miejscowego biskupa (diecezji Mostar) i uczynienia z niej sanktuarium bezpośrednio podlegającego papieżowi. Od dawna istnieje bowiem napięcie między obsługującymi parafię franciszkanami a biskupami Mostaru, którzy uznają objawienia za fałszywe.

Papież wybrał rozwiązanie, które wszystkich powinno zadowolić. Franciszkanie otrzymują opiekuna o szerokich kompetencjach. Biskup Mostaru może „z twarzą” zaprzestać zwalczania objawień. Sam papież zaś na razie trzyma w bezpiecznej odległości od Watykanu wciąż odbywające się, a przez to kłopotliwe objawienia. ©℗

Czytaj także: ks. Andrzej Draguła: Lekcja z wizyty w Medziugorju

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]