Reklama

Mikrokosmos w zawieszeniu

12.02.2018
Czyta się kilka minut
Albania jest rozdarta między przeszłością i przyszłością. Kraj wciąż zmaga się ze skutkami komunizmu, a jednocześnie chciałby być członkiem zachodniego świata.
Na piramidzie Envera Hodży w Tiranie, grudzień 2017 r. OLEKSANDR RUPETA / NUR PHOTO / AFP / EAST NEWS
B

Blloku, w czasach komunizmu zamknięta dzielnica, zajmowana przez komunistycznych notabli partyjnych i niedostępna dla zwykłych obywateli, to dziś rozrywkowe centrum Tirany. Pełno tu ekskluzywnych restauracji, klubów, drogich sklepów i eleganckich hoteli. ­­­­­­­

Pośrodku Blloku, na skrzyżowaniu ulic imienia Ibrahima Rugovy (przywódcy Albańczyków z Kosowa) i Ismaila Qemalego (pierwszego premiera niepodległej Albanii) stoi willa Envera Hodży. Ten komunistyczny dyktator rządził Albanią twardą ręką przez ponad 40 lat, czego skutkiem była ruina kraju i cierpienie mieszkańców. Dziś rezydencja Hodży wygląda na opuszczoną. Popękane tynki, okna zasłonięte roletami, zapuszczony ogród i brama zamknięta łańcuchem. A naprzeciw – bar Kentucky Fried Chicken.

Jest w tym coś symbolicznego. Wypełniona ludźmi restauracja, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ameryki, w sąsiedztwie...

16614

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]