Reklama

Muszka i oko diwy

Muszka i oko diwy

26.06.2012
Czyta się kilka minut
Turysta idzie tam, gdzie spodziewa się czegoś wystawnego i kolorowego. Opery grane w plenerze takie właśnie są. Bilety sprzedają się nawet wtedy, gdy „Carmen” wystawiana jest na środku pustyni.
Plenerowa inscenizacja "Carmen" pod Masadą w Izraelu, 2012 r. fot. Yossi Zwecker / Israeli Opera
S

Stoiska z napojami rozstawione są na tyłach wielkiego rusztowania widowni. Butelka, puszka, plastikowy kubek – w przerwie spektaklu obsługa biegiem sprzedaje napoje napierającej na blaty publiczności. Przedstawienie „Carmen” na kamiennej pustyni zaczęło się o 21.30. Po dwóch godzinach temperatura wciąż nie spadła poniżej 30 stopni. W sumie chłodno – kilka godzin wcześniej pod Masadą było ponad 45 stopni. Tysiące ludzi gotowych było jechać 7 czerwca prawie 100 kilometrów z Jerozolimy, wśród rozpalonych słońcem skał, żeby zobaczyć zapowiadane od roku przedstawienie. Ekstremalna turystyka operowa?

– Melomani w wakacje czują się osieroceni i opuszczeni – mówi nam reżyser Michał Znaniecki, który przygotował wiele operowych inscenizacji. – Dlatego traktują wakacyjne festiwale jak wypełnienie dziury repertuarowej. Organizują się jednak raczej na wyjazdy do oper Salzburga, Bayreuth,...

13658

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]