Reklama

1024

1024

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Badanie PBS wykonane 7-8 maja na 1024-osobowej reprezentacyjnej próbie dorosłej ludności Polski - czytam w przypisie do kolejnego sondażu przedwyborczego, z serii, którą coraz częściej raczą nas teraz media. Z tabelki bez trudu odczytuje się procenty: pierwszy kandydat aż 29 procent, następni o wiele mniej: 18, 16, 14, 13, na końcu mizerne liczby jednocyfrowe.
T

To dane na dzisiaj. Wczoraj było inaczej, przy jednym nazwisku lepiej, przy innych gorzej, ocena zależy zresztą od tego, kto czyta, i od jego planowanych wyborów. Jutro następny sygnał, a potem jeszcze i jeszcze. Aż do wyników prawdziwych. Na ile będą one zależne od tych “badań", “prób reprezentacyjnych", “sondaży"? A także od komentarzy medialnych, już teraz nieustannie im towarzyszących? “Idzie jak burza" - mówi o kandydacie do zaproszonego specjalisty dziennikarka w studio telewizyjnym, jeszcze zanim on sam powie, co myśli o drobnej różnicy procentów “sondażu" między dniem wczorajszym a dzisiejszym. Ktoś będzie z kolei ubolewał nad spadkiem “poparcia", chociaż to dalej tylko próbki. Ktoś wreszcie zabawi się we wróżby, żonglując nazwiskami prognozowanych na półmetku zwycięzców. A odbiorca będzie to wszystko chłonął - coraz bardziej oświecony czy coraz bardziej bezradny?...

2923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]