Reklama

Palpitacja poparcia

Palpitacja poparcia

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Jeśli wyniki badań opinii publicznej przeczą tendencjom, wybija się je na czołówkę, choćby wartość poznawcza takiej informacji była wątpliwa albo myląca. Gwałtowny zwrot to jest news. Przecież kryzys w SLD i podział tej partii, nie wywołał wynik wyborów, ale sondaży.
A

ANNA MATEJA: - Dzień po powstaniu Socjaldemokracja Polska miała w sondażach 11 proc. poparcia. Czy media, cytując te wyniki, informowały czy manipulowały? Czy można w tak krótkim czasie wiarygodnie oszacować czyjeś poparcie?

EDMUND WNUK-LIPIŃSKI: - Można. Problem tkwi gdzie indziej: media “lubią" interpretować poparcie respondentów jako szanse w wyborach. I tak właśnie stało się w tym momencie.

- Podobnie było cztery lata temu, gdy powstała Platforma Obywatelska i z dnia na dzień okazało się, że jej kandydat, Andrzej Olechowski, ma 20 proc. poparcia w wyborach prezydenckich.

- I pamiętamy, jak to się skończyło.

Poparcie dla SdPl jest wstępnym poparciem dla tworu, o którym nic jeszcze nie wiadomo - nie znamy nawet jego programu. Wiemy tylko, że jest przeciw czemuś. Pomiar...

13743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]